Aktivita

Prečo máme byť hrdí na Slovensko

Prečo máme byť hrdí na Slovensko? Odpoveď je v projekte „Kultúrne dedičstvo.
Filmová spoločnosť MIRAFILM pripravuje ojedinelý  projekt KULTÚRNE DEDIČSTVO s partnermi v Nórsku. Projekt s názvom „Kultúrne dedičstvo“ zrealizuje 21 dokumentárnych filmov, a v spolupráci nórskych a slovenských fotografov aj fotografovanie historických pamiatok, ktoré sú rekonštruované z grantov EHP. Vznikne tak kolekcia 21 krátkych dokumentárnych filmov a séria 120 fotografií, ktoré budú slúžiť na propagáciu historických krás Slovenska.


Od roku 1994 Nórsko, Island a Lichtenštajnsko spoločne podporujú obnovu a zachovanie kultúrneho a historického dedičstva na Slovensku prostredníctvom fondov EHP a Nórskeho fondu. Spoločnosť MIRAFILM s.r.o. chce filmami a fotografiami ukázať,  aká cenná je táto pomoc pri ochrane nášho kultúrneho dedičstva. Dvadsaťjeden dokumentárnych filmov zaznamená zmeny, ktoré sa udejú v 21 podporených pamiatkach. Filmami chce v skratke predstaviť najvýznamnejšie pamiatky, ktoré sa  vďaka týmto fondom podarilo zveľadiť.


Projekt s názvom „KULTÚRNE DIDIČSTVO“ z EEA grantu je naplánovaný od júna 2016 do konca roka.  Cieľom projektu je zdokumentovať opravu vašich historických pamiatok z EEA grantov, ktoré sa práve realizujú. Prezentáciu dokumentárnych filmov a umeleckých fotografií z projektu plánujeme budúci rok ponúknuť aj RTVS a zároveň všetkým kultúrnym pamiatkam, na ktorých sa bude projekt realizovať. Filmy budú šíriť všetci správcovia historických objektov, ponúkneme ich ambasádam na Slovensku. Na jeseň budeme prezentovať výsledok v Nórsku, na Oslo Fotokunstskole Ltd. a Americkej college v Mosse, čo sú partneri projektu.V Nórsku s pánom veľvyslancom F. Kašickým sa pri príležitosti slovenského predsedníctva EU  uskutoční výstava fotografií za prítomnosti všetkých veľvyslancov v Nórsku. Vyvrcholením bude  koncert  Petra Breinera, klavírneho virtuóza a svetovo uznávaného hudobného skladateľa.  Pán veľvyslanec Kašický navrhol rozšíriť prezentáciu v novembri aj v Reykiaviku a následne aj v niektorých mestách v Nórsku ako je napr. Bergen, Drobak, Geilo, Kirkenes.

Cesty / Tlačová správa
Cesty / Tlačová správa